در حوزه پنل خورشیدی زمانی وجود داشت که اگر شما به دنبال راه اندازی یک پنل خورشیدی ارزان قیمت نسبت به میزان برق تولیدی بویدید ، باید به دنبال یک پنل خورشیدی تین فیلم در مقایسه با مونوکریستال یا پولی کریستال میگشتید.

دلایل کاهش چشمگیر استفاده از پنل خورشیدی تین فیلم

با این حال، در چند سال اخیر استفاده از سلول های خورشیدی تین فیلم در پنل های خورشیدی مسکونی تقریبا به صفرمیل یافته است. برای این امر دو دلیل وجود دارد. اولا بعضی از مسائل مرتبط با  کیفیت پنل خورشیدی تین فیلم بین سال های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ به شهرت این محصول آسیب رساند. در مرحله دوم، برای بسیاری از صاحبان خانه فضا یک مسئله است و همین مورد باعث شد این پنل برای بسیاری از صاحبان منازل جذاب نباشد . هنوز هم چند تولید کننده پنل خورشیدی تین فیلم ، یعنی Solar و Solar Frontier وجود دارند، اما این شرکت ها معمولا به دنبال پروژه های نیروگاه خورشیدی می باشند که در آن فضا یک مسئله نمی باشد.

پنل خورشیدی
پنل خورشیدی

ابهامات در رابطه با روند تولید پنل خورشیدی

بنابراین، با توجه به اینکه اگر پنل خورشیدی تین فیلم که ارزان قیمت می باشد بهترین انتخاب برای نصب در نیروگاه خورشیدی شما باشد، انتخاب این تکنولوژی در حال حاضر یکی از بهترین انتخاب ها نیست. در مقایسه با شهرت برندهای پنل خورشیدی، دو مورد وجود دارد:

  • آیا فرایند تولید از جانب تولید کننده برای تولید پنل خورشیدی به گونه می باشد که احتمال ایجاد محصول ناقص را کاهش دهد؟
  • اگر نقصی در محصول رخ دهد آیا شما فکر میکنید تولیدکننده برای ضمانت محصول خود در طول دوره عمر محصول در دسترس خواهد بود و به تعهد خود عمل خواهد کرد؟

دست آورد تجربی

شما در بازار پنل خورشیدی ارزان قیمت و همچنین پنل خورشیدی مرغوب با قیمت بالا می توانید پیدا کنید. کسانی که در حوزه نصب پنل خورشیدی فعالیت دارند ادعا می کنند که برندهای ارزان تر نامرغوب و دست دوم هستند. من هر گونه ادعایی در مورد  پنل های سطوح ۲ و سطوح ۳ (که آشغال و بی کیفیت هستند) شنیده ام و به طور کلی آنها کیفیت تولید پایین تر دارند. این ممکن است هر تولید کننده پنل خورشیدی درجه دوم یا سوم درست باشد یا نباشد و تولیدکننده با تولیدکننده فرق میکند.

توجیه اقتصادی

همچنین لازم به ذکر است که اکثر شرکت های خورشیدی که ادعا می کنند یک شرکت خورشیدی هستند، ترازنامه های بسیار ضعیفی دارند و اکثر آنها در حال حاضر هیچ سود قابل توجهی را برای شرکت های بزرگ ایجاد نمی کنند. با این حال، حداقل میتوان گفت اکثر این شرکت ها در بورس اوراق بهادار فهرست شده اند و بنابراین وضعیت مالی آنها شفافیت دارد.