مقالات

سیستم خورشیدی آفگرید

سیستم خورشیدی آفگرید

مولفه های ابتدایی سیستم خورشیدی آفگرید

دیاگرام زیر مولفه های ابتدایی سیستم خورشیدی آفگرید را در یک سیستم توان خورشیدی متداول نشان می دهد :

سیستم خورشیدیپنل خورشیدی نور آفتاب را به برق DC تبدیل می کند تا باتری را شارژ کند. این برق DC توسط یک شارژ کنترلر به باتری تغذیه می شود که باعث می شود باتری به درستی شارژ شود و آسیب نبیند. لوازم خانگی DC می تواند به طور مستقیم از باتری، اما دستگاه های AC نیاز به یک اینورتر برای تبدیل برق DC به ۲۴۰ ولت AC دارند. برخی از لوازم خانگی DC می توانند به شارژ کنترلر متصل شوند تا ازولتاژ پایین تخلیه شده استفاده و از باتری خود محافظت کنند.

شرح مفصل مولفه ها

پنل خورشیدی

پنل خورشیدی بر اساس خروجی توان خود به وات طبقه بندی می شود. این رقم مقدار توانی است که پنل خورشیدی انتظار میرود به ازای هر ساعت تولید کند.

 

شارژکنترلر

هدف از شارژکنترلر همانطور که از نام آن پیداست جریانی را که از پنل خورشیدی به سمت باتری شارش میگردد کنترل میکند تا مانع از شارژ بیش از حد به باتری گردد . شارژ بیش از حد باعث ایجاد گاز و از دست دادن الکترولیت می شود که موجب آسیب به باتری می شود.شارژ کنترلر بعنوان یک سنسور زمانی که باتری ها به طور کامل شارژ می شوندجهت متوقف کردن یا کاهش شارش جریان به باتری استفاده می شود.اکثر شارژ کنترلرها همچنین دارای ویژگی قطع ولتاژ پایین هستند که اگر ولتاژ باتری پایین تر از ولتاژ قطع شود خاموش می شود. این مانع از آسیب دائمی به باتری و کاهش عمرباتری می شود.یک شارژ کنترلر خورشیدی همچنین مانع از بازگشت جریان باتری به پنل خورشیدی در شب و در نتیجه خراب شدن باتری است.

 

اینورتر

یک اینورتر یک دستگاه است که قدرت DC را در باتری به برق AC 240V تبدیل می کند. اینورترها در دو طرح تمام سینوسی و شبه سینوسی (squarewave) قرار دارند.اکثر دستگاه های AC به جز چند مورد استثنا همگی روی اینورتر شبه سینوسی بدون مشکل کار میکنند. دستگاه هایی مانند پرینترهای لیزری می توانند هنگام استفاده از توان الکتریکی ناشی از اینورتر شبه سینوسی آسیب ببینند. موتورها و منابع تغذیه معمولا گرمتر و کمتر کارآمد هستند و در بعضی وسایل دیگر مانند تقویت کننده ، فن و چراغ  فلورسنت ارزان قیمت، اینورتر شبه سینوسی باعث ایجاد صدا می شود . با این حال، اینورترهایشبه سینوسی از DC به AC بسیار کارآمد و نسبتا ارزان هستند.

باتری خورشیدی دیپ سایکل

باتری دیپ سایکل که در سیستم خورشیدی مورد استفاده قرار می گیرد، به نحوی طراحی شده اند که در طی مدت زمان طولانی (به عنوان مثال، ۱۰۰ ساعت) تخلیه شوند و صدها یا هزاران بار شارژ شوند، بر خلاف باتری های ماشین های معمولی که برای ارائه مقدار زیادی جریان برای زمان کم طراحی شده اند.

برای اطمینان از عمر طولانی باتری، باتری های دیپ سایکل نباید بیش از ۷۰٪ ظرفیت خود را تخلیه کنند.تخلیه فراتر از این سطح، عمر باتری را به طور قابل توجهی کاهش میدهد.

 

 

 

 

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *