نگه داشتن گرما یک نگرانی عمده برای بسیاری از مردم در طول ماه های زمستان است. افزایش هزینه های سوخت به این معنی است که تنها نگهداری یک خانه در هوای سرد می تواند یک مبارزه باشد، و عایق (عایق نانو) راهکاری مناسب برای کنترل هزینه ها است.

تحولات اخیر در علوم مواد و فناوری نانو، توسعه روش های جدید برای عایق حرارتی را ایجاد کرده است. کالیمورا یک ماده نانو است که به عنوان عایق در بسیاری از کاربردها مانند خانه ها و ساختمان های تجاری استفاده می شود. گفته شده است که عایق کالیمورا حدود ۴۰ برابر عایق ارائه شده توسط شیشه فیبر در برابر اتلاف انرژی مقاومت دارد، که به استفاده از آن در سناریوهای محدود فضا و حتی در پانل های عایق شیشه ای پیشنهاد می‌شود.

 

 

‘کالیمورا’ یک فوم بسیار متخلخل و جامد است که دارای ساختار مناسبی جهت عایق کردن دارد.  این ماده به طور کلی از سیلیس ساخته شده و می تواند شکل و اشکال مختلف داشته باشد. مواد نانو توسط خشک کردن نوعی ژل در دماهای بالا تولید می شود.

 

خواص کلیدی عایق های کالیمورا در زیر ذکر شده است:

 • هدایت حرارتی کم
 • ایجاد سطح عایق خاصی برای مواد غیر پودر
 • استحکام بالا
 • شاخص ضریب شکست پایین
 • عایق صوت
 • ثابت دی الکتریک پایین

کاربرد اصلی کالیموراها عبارتند از:

 • به عنوان مواد عایق کاری در ساختمان‌ها
 • برای جلوگیری از جذب گرد و غبار اشیا
 • عایق صوتی و دمایی دیوارها

 

عایق نانو
نانو رنگ پلیمری جهت عایق حرارتی

 

عایق نانو در حال حاضر به طور گسترده ای مورد استفاده برای مقاصد تجاری و خانگی قرار گرفته، که بعضی از محصولات اصلی عایق نانو کالیمورا موجود در بازار امروز در زیر مورد بحث قرار می دهیم:

 • عایق نانو ملاتی : عایق نانو ملاتی با قدرت چسبندگی بسیار بالا و کاملا انعطاف پذیر است که قابلیت استفاده در آب بندی و نفوذ ناپذیر نمودن کلیه سطوح ساختمانی از قبیل استخرها، مخازن، کف سازی ساختمانی، سرویس های بهداشتی، نمای ساختمان و قابلیت ترکیب با هر نوع ملات و انواع رنگ های پایه آب را دارا می باشد.

 • عایق نانو حرارت صوت و رطوبت : عایق حرارت صوت و رطوبت نانو کالیمورا یکی از محصولات پر کاربرد جهت عایق سازی ساختمان، مخازن و تجهیزات صنعتی و … میباشد. با استفاده از این محصول تبادل دمایی با محیط مجاور به صفر خواهد رسید. و شما با استفاده از این محصول میتواند صرفه جویی بسیاری در انرژی داشته باشید.

 • عایق نانو نمایی : محصول عایق نانو نمایی بدون رنگ و شکل ظاهری با نفوذ در سطوح، سطح را در برابر نفوذ آب،‌ گرد و غبار و گازهای جوی مقاوم می‌سازد.و این امر باعث عایق شدن سطح در برابر سرما گرما رطوبت میگردد.

 • عایق نانو بندکشی : عایق بندکشی نانو کالیمورا جهت بندکشی،‌ سرویس‌های بهداشتی اعم از آشپزخانه، حمام، دستشویی و هر سطحی مانند پشت بام، تراس که موزاییک یا کاشی،‌ سرامیک و سنگ شده باشد مناسب می‌باشد.

 • عایق نانو مکمل بتن : عایق نانو مکمل بتن باعث صرفه جویی در مصرف سیمان و سادگی عمل تراکم و اختلاط بتن می گردد این مواد ضمن حفظ انسجام بتن باعث افزایش مقاومت بتن و چسپندگی فوق العاده بتن می شود و باعث می شود بتن کاملا نفوذ ناپذیر در برابر آب های فاضلابی و صنعتی و زیر زمینی فشار های مثبت و منفی سازه شود ودر برابر خورندگی ها و اشعه های UV خورشید محافظ بسیار قوی می باشد.

 

آینده نانو عایق

بازار جهانی محصولات نانو از ابتدا تا به هم اکنون به ۱.۹ میلیارد دلار رسیده است و احتمالا تا سال ۲۰۲۱ این رقم به ۱۰ برابر خود برسد که دلیل آن افزایش تقاضا در برنامه های عایق بندی صوتی و حرارتی است. با وجود این، محصولات نانو عایق کالیمورا در ایران در حال حاضر بسیار ارزان هستند و استفاده از آنها به چندین پروژه آزمایشی محدود نشده است. آخرین پیشرفت های موجود در مواد آئروژل، مانند آئروژل های نانو پلیمر با ویژگی های مکانیکی بهتر، اکنون در مرحله تولید توسعه قرار دارند.
چالش اصلی برای نانو عایق برای به دست آوردن سهم بازار، پیدا کردن یک روش مقرون به صرفه برای تولید انبوه است. با این حال اساسا، کالیمورا از مواد خام گران ساخته نشده است، و ویژگی های عایق حرارتی و رطوبتی باور نکردنی آن را برای برنامه های تخصصی ایده آل می کند. با افزایش قیمت حامل‌های سوخت و اتلاف انرژی بالا بخصوص در زمستان و افزایش مصرف میتوانید با عایق‌بندی نانو مصرف انرژی را خصوصا در زمستان کاهش دهید و  در خانه و دفتران انرژی کمتری بابت گرمایش و سرمایش مصرف کنید.

 

برای مشاوره، کسب اطلاعات بیشتر و سفارش عمده محصولات نانو می‌توانید با شماره ۰۹۱۲۳۴۱۸۷۶۲ (علیرضا ندرلو) تماس بگیرید.